Saradnja nevladinih organizacija iz Hrvatske i Srbije i Crne Gore na području Gornjeg podunavlja rezultovala je potpisivanjem Deklaracije o zaštiti srednjeg toka Dunava u Osijeku, koja će biti dostavljena Evropskoj komisiji i vladama obe države.
Cilj Deklaracije je zaštita Dunava od svih oblika onečišćenja u dve države, a nastala je kao rezultat svesti da se samo zajednički može sačuvati reka koja trpi zagađenja od industrija, urbanih sredina, poljoprivrede, brodova koji ispuštaju otpad u ovom delu Dunava, nesavesnih pojedinaca i dr, dok se vlasti u takvim slučajevima često pasivno ponašaju.
Potpisivanju Deklaracije su, osim predstavnika ekoloških udruženja među kojima su Osiječki zeleni, ekološki pokret „Plavi Dunav“ iz Apatina i ribolovačkih udruženja iz čitave regije, prisustvovali i mediji koji se bave pitanjima zaštite životne sredine, kao i predstavnici Javnih preduzeća koja koriste resurse na ovom području („Vojvodinašume“, „Hrvatske šume“ i „Hrvatske vode“). Oni su izrazili zadovoljstvo što je pokrenuta zajednička prekogranična inicijativa u zaštiti Dunava te najavili aktivnije uključenje u slične projekte.
U Deklaraciji se, između ostalog, navodi:
Budući da:
- je Dunav reka koja spaja narode srednje i jugoistočne Evrope;
- je upravljanje Dunavom osnova za ekološko, ekonomsko i socijalno stanje u regiji;
- od stanja vodenog resursa reke Dunav zavisi bogatstvo biodiverziteta Podunavlja;
- je srednji tok Dunava neprocenjiva vrednost kao najveće i najvažnije mrestilište slatkovodne ribe u Evropi;
- Dunav ima sve veću važnost u transportnom i turističkom smislu u procesu pristupanja zemalja u regiji Evropskoj Uniji;
- svaka devastacija Dunava utiče i na promenu mikroklime u regiji;
- su se ekonomsko-političko-društvene promene u regiji odrazile na gazdovanje i zaštitu srednjeg toka Dunava što ima negativan uticaj na biodiverzitet područja;
- je saradnja Srbije i Crne gore i Hrvatske u zaštiti srednjeg toka Dunava na niskom nivou i ne uvažava gore spomenuto stanje; nevladine organizacije u regiji su odlučne u pokretanju inicijativa i akcija za poboljšanje stanja, ukazivanja na moguće puteve rešenja s ciljem humanizacije, vraćanja eko-harmonije u odnos čoveka i prirode i borbe protiv svih vrsta zagađenja sliva Dunava.
Deklaracija je zajednička inicijativa za dijalog, uklanjanje svih barijera i uzroka zagađenja te određivanje pravca delovanja prema vladama Srbije i Crne Gore i Hrvatske s ciljem zajedničkog upravljanja i zaštite srednjeg toka Dunava i njegovog priobalja.
Potpisnice će podsticati vlade država da dogovore jasne međunarodne regulative za rešavanje graničnih problema, a u korist građanskih i drugih organizacija koje rade na zaštiti prirode.
Potpisnice će pregovaranjem i saradnjom delovati na primenu domaćih propisa obe države i međunarodnih sporazuma o Dunavu.
Zbog povećanog zagađenja voda Dunava i pritoka, potpisnice će informisati i upozoravati industrijske zagađivače na potrebu i obavezu prečišćavanja otpadnih voda i smanjenja drugih oblika zagađenja.
Informativnim i edukativnim radom, potpisnice će podsticati lokalno stanovništvo da uzme aktivno učešće u donošenju odluka o zaštiti Dunava, te delovati na povećanje opšte ekološke svesti u regiji.
U pokretanju akcija potpisnice će raditi na uspostavljanju saradnje s drugim međunarodnim inicijativama i organizacijama čije aktivnosti su usmerene ka poboljšanju kvaliteta voda i opšteg stanja srednjeg toka Dunava.
Potpisnice se obavezuju na redovno obaveštavanje javnosti, medija i nadležnih institucija Srbije i Crne Gore i Hrvatske o pokretanju, toku i rezultatima inicijativa i akcija iz ove Deklaracije.
Pogledati: http://alert.zeleni.hr/
Content retrieved from: https://www.zelenamreza.org/news/48/56/Potpisana-Deklaracija-o-zastiti-srednjeg-toka-Dunava.html.